Dkp sac çok amaçlı bir demir çelik ürünüdür. Buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi ev eşyalarından, otomotiv sanayiine, büro malzemelerini, aydınlatma ekipmanlarından galvaniz kaplama ürürnleri kadar hayatımızdaki pek çok yerde hammadde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kara ve demiryolları malzemeleri ya da inşaat malzemelerinde de dkp sac pek çok alanda kullanılabilir.

Dkp sac sıcak haldeki sıvı çeliğin slab adı verilen sürekli döküm yöntemiyle katılaştırılması sonucu meydana gelen yassı demir çelik ürünüdür. Ortaya çıkan yarı ürün sıcak haddehanede sıcak olarak haddelenir, bu işlem sonrasında rulo haline getirilerek veya düz plakalar halinde satışa sunulur. Bu şekilde üretilen sac ürünleri 1.50 ile 20 mm. arasındadır. Ancak dkp sac ürünleri 0.30 ile 2 mm arasında üretilmektedir. Et kalınlığı değişmekle beraber siyah sac ile dkp sacı birbirinden ayıran tek özellik aralarındaki renk farkıdır. Haddeleme sıcak haddeleme de olsa soğuk haddeleme de olsa ortaya çıkan ürünler aynıdır. Fakat bunların kimyasal özellikleri arasında fark vardır. Sıcak haddeleme sonucunda slabların boyları uzar ve ürün incelir. İşte bu son ürüne sac adı verilir ve genellikle rulo halinde satışa sunulur.

Dkp sacın derin çekme özelliği, tokluk ve süneklik isteyen uygulamalara müsait olması tercih edilme sebeplerinin başında gelir. Kolay şekillendirilme ve kaynak tutma özelliği dkp sac ürünlerini beyaz eşya sektörünün vazgeçilmezleri arasına sokmuştur. Emaye kaplamaya uygun olan ürünler daha çok mutfak eşyalarında kullanılır. Bunların dışında gemi inşasında, asansör yapımında kimya ve gıda sektöründe bu üründen bolca yararlanılır.

Easysoftonic